6 najczęstszych błędów popełnianych w reklamie outdoor.

Każdy przedsiębiorca chce, żeby jego reklama była skuteczna i wydajna. Ale czym jest ta skuteczność i jak ją osiągnąć? Psycholog Jacek Walkiewicz ujął definicję skuteczności w jednym krótkim zdaniu: -“Skuteczność jest miarą prawdy. Jeżeli człowiek nie jest w życiu skuteczny, to znaczy, że prawda, którą się posługuje, jest nieaktualna – i warto ją zmienić.” To samo dotyczy reklamy. Jeżeli reklama nie jest skuteczna, to warto w niej coś zmienić. A
na pewno warto unikać podstawowych błędów. Oto i oni:

1 . Brak celu w tworzeniu reklamy Cel reklamy to podstawa w tworzeniu dowolnej kampanii reklamowej, tym bardziej jeśli chodzi o reklamę typu outdoor która kosztuje nas niemało. Jeśli nie przemyślimy celu to też będziemy mieć problem z określeniem czy reklama przyniosła nam pożądane wyniki, czy
była skuteczna.

  • Jednym z celów może być budowanie świadomości marki. W tym punkcie zdecydowanie chodzi o – budowanie wizerunku marki, zmianę już istniejącego wizerunku, przypomnienie o marce czy umocnienie jej na pozycji lidera.
  • Kolejnym celem może być prowokowanie do działania. W tym punkcie zdecydowanie chodzi o zachęcanie do konkretnych czynności. Do zakupu konkretnego produktu poprzez reklamę jego niskiej ceny czy wyjątkowości. Może prowokować do mówienia o marce poprzez zachęcanie do zakupu znajomych (usługa czy produkt tańszy przy zakupie grupowym), o pozyskanie danych osobowych poprzez rejestracje do aplikacji czy kupienia produktu z kartą klubowicza. Można też promować lepszy produkt w wyjątkowej cenie w celu zażegnania kryzysu po poprzedniej kampanii. Czasami warto wypowiedzieć na głos jaki chcesz osiągnąć efekt od reklamy. Pomyśl co chcesz reklamować, a cel sam nasunie się na myśl.

2 . Reklama bez barwy emocjonalnej
Każdy rodzaj reklamy powinien wzbudzać emocje. Ludzie podejmują decyzję i bardzo szybko zmieniają decyzje zakupowe pod wpływem emocji. Warto wiedzieć jakie emocje chcesz przekazać. Czy pozytywne, czy negatywne. Czy chcesz wzbudzić zazdrość, czy sprawić, że klient poczuje się dowartościowany na samą myśl posiadania twojego produktu czy usługi. Czasami hasło wzbudzające negatywne, albo nie do końca sprecyzowane emocje może być bardziej skuteczne i zapamiętywane niż to pozytywne. Wtedy jednak warto zawczasu zaplanować kolejną kampanię na poprawę wizerunku firmy i zmiany skojarzeń. Cytat “antyreklama to też reklama” nie wynikł sam z siebie.

Pamiętacie hasło reklamowe MediaMarkt – Nie dla Idiotów? Okazało się, że dla 46% polaków w wieku powyżej 15 roku życia to hasło było obraźliwe, ale jednocześnie 53% Polaków akceptowało treść hasła, a 52 % badanych nie zgadzała się z tym, że ta reklama powinna zostać usunięta czy zabroniona. W wyniku końcowym, kontakt z sklepem potwierdziło aż 67% Polaków. Warto działać na emocje, one utrwalają w pamięci najbardziej chciane i niechciane rzeczy, fakty i potrzeby.

3 . Kiedy nie masz sprecyzowanej treści. Wybór grupy docelowej.
Reklama skierowana do wszystkich może okazać się reklamą skierowaną do nikogo. Warto precyzyjnie i z rozwagą wybrać konkretną grupę docelową. Na początek zacznij od wieku potencjalnych klientów. Wybierz widelce wiekowe na przykład 25 – 45, 45 – 65 lat… Zdecyduj się czy kierujesz reklamę do zwykłego obywatela, czy do przedsiębiorcy, a może do studenta. To zdecydowanie pomoże ci w dobraniu nie tylko treści do reklamy, ale też formy graficznej. Reklama musi prowokować do działania. A prowokowanie do działania dla każdej grupy docelowej jest inne. Młodych możesz sprowokować do instalowania aplikacji lub reakcji w mediach społecznościowych, wiek średni chętnie sprawdzi produkt w sklepie stacjonarnym i zadzwoni, napisze maila, a do wieku dojrzałego to już zupełnie inny sposób komunikacji.

4 . Niedopracowane projekty graficzne reklamy.
Każdy rodzaj reklamy potrzebuje innej oprawki. To co wygląda dobrze w telewizji będzie kiepsko się prezentować w internecie, a to co publikujemy w czasopiśmie, będzie zdecydowanie nieczytelne w dużym formacie. W reklamie outdoor warto stawiać na elementy 3D oraz 2D, ale też warto pamiętać, że układ treści i sposób przekazania kontekstu reklamy jest zupełnie inny niż w reklamie internetowej, czy wewnętrznej. Inwestycja w dobrego grafika to połowa sukcesu.

5 . Kiedy cechy produktów są ważniejsze od korzyści. Kontekst
Nie ma znaczenie ile cech napiszesz na banerze reklamowym. Liczą się korzyści które dany produkt przyniesie. Jeśli chcesz przekazać cechę, to przekaż ją poprzez korzyści które ta cecha przyniesie klientowi. Czyli znowu poprzez emocje.

6 . Naśladowanie konkurencji
Opieranie się na doświadczeniu innych w każdej branży jest najwyższym czynnikiem uznania. Ale.. Ale naśladować trzeba umieć. Nie zawsze to co się sprawdza w konkurencji sprawdzi się też u nas. Konkurencja posiadająca ten sam lub podobny produkt może mieć zupełnie inny cel, zupełnie inny poziom rozwoju i siły przerobowej oraz nawet inne cechy produktu o których możemy nie wiedzieć. Jeżeli okaże się, że konkurencja ma odmienny od nas cel to na pewno ma też inne zasoby i inną strategię marketingową. Ma inne rozwiązania na osiągnięcie swojego celu co zdecydowanie może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Możemy się wzorować na konkurencji, dążyć do jej poziomu lub do stania się liderem na rynku, ale nigdy nie naśladować ślepo rozwiązań. Uczymy się na błędach konkurencji eliminując własne. Ale tylko na sprawdzonych błędach. To są podstawy z podstaw na które powinien uważać każdy kto planuje nawet najmniejszą kampanie reklamową. W kontekście nośników reklamowych WiseGlass mamy możliwość testowania dwóch klipów reklamowych na naszych odbiorcach, żeby sprawdzić który z nich jest najbardziej efektywny. Warto o tym pamiętać.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top