Czy Facebook nas oszukał? Za co dostał rekordową karę w historii?

Infografika z słupkiem: 300 tys. osób i 87mln osób.

z napisem: „oszustwo”

Facebook bije kolejne rekordy. Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission) ukarała Facebooka grzywną w wysokości 5 mld dol. Dla tak dużej korporacji to nie jest wielka kwota, ale będzie to najwyższa w historii kara zasądzona przez komisję za złamanie zasad ochrony prywatności.

Dla czego Facebook został ukarany? Zwykła aplikacja do testów osobowości zbierała dane biorących w niej udział użytkowników, ale również ich znajomych, którzy nie wyrazili zgody na zbieranie i przetwarzanie ich danych. Pomimo tego, że udział w testach wzięło ponad 300 tys. osób, aplikacja pobrała dane 87 mln osób. Informacje te potem zostały wykorzystane przez firmę Cambridge Analytica do targetowania politycznego.

Choć 5 mld dol. będzie najwyższą w historii grzywną zasądzoną przez komisję za złamanie zasad ochrony prywatności, wiele osób uważa, że ta suma jest zdecydowanie zbyt niska.

Obecnie pojawia się coraz więcej przeciwników facebooka i coraz więcej osób mówi wprost o problemie.

Dla przykładu współzałożyciel Apple – Steve Wozniak w jednym z wywiadów powiedział, że nie posiada konta na facebooku i szczerze poleca usuwanie kont z tego serwisu, jeżeli jest taka możliwość.

Każda nasza reakcja na post, reklamę, zdjęcie to waluta w świecie reklamowym i analitycznym. Nasuwa się pytanie: – „czy w teraźniejszym świecie jest miejsce na anonimowość? Czy powinniśmy się pogodzić z myślą, że jesteśmy ciągle inwigilowani”. Chm.

WiseGlass nie godzi się z tym, dla tego nie gromadzi żadnych twardych danych o użytkownikach. System w czasie rzeczywistym tworzy statystyki i zapisując wynik i nie zapisuje danych umożliwiających ponowną analizę. Nasz zestaw elektroniki nie umożliwia naruszania zasad prywatności. WiseGlass prowadzi politykę przejrzystości!

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top